AFŞİN HABER MERKEZİ


Afşin’in Tek Kadın Mimar ve Müteahhiti; “Rahime Yeşilkaynak”

Afşin’in Tek Kadın Mimar ve Müteahhiti; “Rahime Yeşilkaynak”
14 Aralık 2020 - 8:32

Afşin’de istimlaklar başladığı dönemde,İnşaat Mühendisi Selçuk Gökdoğan’ın daveti üzerine, Mersin’den doğduğu ve büyüdüğü şehre; Mimar olarak  gelen Rahime Yeşilkaynak  Afşin’in özelde çalışmaya cesaret eden ilk mimarı 12 yıldır İlçemize hizmet veriyor.

Afşin’in en prestijli yapılarına imza atan Mimar Rahime Yeşilkaynak’a misafir olduk ve Mimar olmaya karar verdiği günden tasarım başlangıcından, projelendirmekten, anahtar teslimine kadar inşaatın her kademesinde görev aldığı mesleğinin bugününe kadar bir çok şeyi konuştuk.

Kendisi aslen Afşin’li. Mersin’den evli. Eşi bir dönem Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Afşin Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürlüğü görevinde de bulunmuş olan Doc.Dr.Tuncay Yeşilkaynak.  Termik Santral kaynaklı istimlakların başladığı bir dönemde İnşaat Mühendisi Selçuk Gökdoğan’ın daveti üzerine İlçemize gelerek Mimarlık görevine başlayan ve 17 yıldır projelendirmesinden anahtar teslimine varıncaya kadar , inşaat sektörünün her kademesinde görev aldığı Mimarlık mesleğini ve müteahhitliğini se-ra müh.mim.inşaat bünyesinde yürütüyor.

Rahime Hanım İlçemiz Afşin’in ilk ve tek kadın mimarı. Onun Afşin’de görev yaptığı dönemde İlçede Mimar bile yokmuş. Geriye dönüp baktığımda yüzlerce insanımızı ev sahibi yapmış olmanın verdiği mutluluğun yanı sıra bir o kadar projeye de imza atmanın haklı gururunu yaşadığını belirten Mimar Rahime Yeşilkaynak ile sıcak bir çay eşliğinde Mesleğini, ailesini ve İnşaat Mühendisi Selçuk Gökdoğan ile birlikte kurduğu SE-RA Mimarlık ve Mühendislik’i konuştuk.

 “Ben Genel Cerrah olmak istedim.”

Mimarlık; hayal gücü, yetenek ve ilgi gerektiren bir meslek. Tabii sabır ve çok çalışma gerektiren mesleklerin de başında geliyor. Hayalim ise, doktor olmaktı. Hatta biraz da rahmetli abim Dr. Hamit Şahin’in özendirici tavrı da olabilir. Mesleğini sevmek ve hakkıyla yapmak gibi  yanı başımda güzel bir örneğim vardı. Tercihlerim arasında Mimarlık( tam olarak ne yapardı,T cetveli ne işe yarardı, okuyup, öğrendimJ) Afşin’de öğrenciliğim zamanında mimar yoktu. Ben stajımı inşaat mühendisi Kerim Ergin Bey’in yanında yaptım.(zamansız minnettarlık) Ancak istimlaklar başladığı zamanlarda, konut ihtiyacının  doğması ve sektörün gelişmesinin hedeflendiği , Afşin’in çehresinin değişeceği bu dönemlerde;İnşaat  Mühendisi Selçuk Gökdoğan beyin daveti üzerine Afşin’e geldim. ‘Selçuk bey Afşin’in Mimara ihtiyacı var. Burada olman lazım dedi.’ ve ben Afşin’ de mimarlık ofisimi açmaya cesaret edebildim ve Afşin e yeniden yaşamaya karar verdim.

 Ben Afşin’e İnşaat sektöründe hizmet ederken; eşim de Afşin Meslek Yüksek Okulunda Eğitim sektöründe hizmet etmeye başladı.

“Cinsiyet ayrımı yapmaksızın, bütün öğrencilere Mimarlık tavsiye ederim.”(korkmayın!biz de bilmiyorduk.Eğitildik! Öğretildik!)

Ben Mimar olarak Afşin’de göreve başladıktan bugüne kadar kaç tane İnşaat Mühendisi, Mimar ve İç Mimarlık öğrencisi yetiştirdik sayısını hatırlamıyorum. Ama kimsenin talebini de geri çevirmedik. Kendini geliştirmek için yanımızda olmayı isteyen herkesin yanında olduk. Selçuk bey; Stajer İnşaat Mühendisi alıyor,ben ise; Stajer Mimar alıyorum. Çok öğrencimizi Mesleklerinin eğitimini aldıkları ve geçirecekleri zorunlu süreçlerde eşlik etmeye devam edeceğiz. Se-ra mühendislik, mimarlık ,inşaat  geçen ay 24 Kasım’da 10.yılını doldurdu.10  yıllık süreçte; meslektaş olacağımız öğrencilerin yanında olmanın memnuniyetini hissediyoruz. Son dönemde stajını bizde tamamlamış arkadaşlarımız var şu anda firmamız bünyesinde ; Tasarım, Çizim ve 3D Modelleme konusunda hizmet vermeye ve artan teknik personellerimizle hizmetin kalitesini artırmaya  ve yeni mezun olan arkadaşlarımıza da kendi memleketlerinde iş imkanı olmaya devam edeceğiz. Bu arada, özel sektörde Mimar olmak; hiç de kolay değil. Bunu anlatmaya çalışmayacağım. Sevgili meslektaşlarım bunu yaşayarak deneyimliyor. Hiç durmayan bir makine düşünün ve enerjisi de hiç bitmesin…

sabır,azim ve çalışma…ürün almak; hiçbir zaman kolay olmamıştır.

“Kadın Mimar Olmanın Avantajlı  Yanları da var tabiki…”

Kadın Mimar olmanın Avantajları da var tabiki. Meslek harici de, detaycı biriyim. Hayatımda da öyle, işlerimde de öyle. Projelerimi tasarlarken, tasarımın içinde buluyorum kendimi. Projelere Kadın eli değdiği zaman daha bir güzellik kazanıyor. Tasarımda işlevsellik ve estetiklik, ikisi birden aynı anda devreye giriyor.

“Sektörün her aşamasında varız.”

 Proje ile ilgili süreç; arsa anlaşmasından tutun ,bütçe hesaplaması,tasarlanması,çizimi,detaylandırılması,sunumu,kabul görmesi,ruhsat alması,uygulamaya başlanması,temel atımından,son katının tamamlanmasına  kadar tüm şantiye evreleri ve müşteriye daire satışından,Anahtarı teslim etmeye varıncaya kadar sektörün her aşamasındayız.

Güzel düşünürseniz güzel bakar, Güzel bakarsanız güzel görürsünüz. Ciddi ve prensipli bir çalışmayla da muhteşem bir eser ortaya koyabilirsiniz. Tabii, bu bir süreç ve inşaatlar devam ederken gereksinimler o kadar artıyor ki…Yapı Marketi ihtiyacı da burdan doğdu. Belli bir altyapımız var. En kaliteli ürün yelpazesine sahibiz  ve bu imkanları projenizi en iyi gösterecek şekilde kullanabiliyorsunuz. Öte yandan tüm yönetmelikler konusunda sınırlamalar konusunda taviz veremiyoruz. Tabi ki büyük daire yapmak herkesin hayali, ama hesaplamaları, sınırlamaları ve bütçe hesabını iyi yapmak gerekiyor. Tüm hazırlıklar kusursuz gibi görünse de bazen, Projede beklenilmeyen bir durum yaşandığında da firma olarak ortak akılla sorunu çözüyoruz.

“En Moda Modellerini takip etmek ve doğru seçim yapmak zorundayız”

 SE-RA Mimarlık ve Mühendislik olarak Projenin çizimiyle işimiz bitmiyor. Mesleki yönde moda ; deprem yönetmeliği, değişen yönetmelikleri(yangın, otopark, sığınak vb.) takip etmek zorundasınız. Sektörde ki tüm gelişmeleri de yakından takip etmek zorundasınız. Müşteri taleplerine göre moda, renkler, ürünler ve cephe Modelleri müşteriye sunmak zorundasınız. SE-RA Mimarlık, Mühendislik ve inşaat olarak bugüne kadar ; yaptığımız bir ürün diğer üründen bir tık daha ileriye taşımayı hedefledik.

“Afşin’in Konuta ihtiyacı var.”

 Afşin bu yıla stoktaki konutlarla girdi ve hatta konut kredisinin düşmesi konut sektörünü canlandırdı ama Afşin’in hala konuta ihtiyacı var. Çünkü talep çok fazla. Yurtdışından yatırımcı bile çekiyor. Afşin’de şu anda 6-7 bölgede 18 imar uygulaması yapılıyor. Hızlanması gerekiyor. Sektörün önü açılmalı. Şuan pandemi sürecinden de kaynaklanan, müstakil evlerin vediği huzur ve yaşam modeli de, müstakil konuta ihtiyacı artırdı. Buna uygun altyapısı olan imarlı arsalar bu dönem de henüz yok. İnşaat sektörünün tıkandığı noktalarda  taleplerin Afşin dışına çıkması ekonomik bir kayıp olacaktır. Afşin’in ekonomisini büyük ölçüde inşaat sektörü ayakta tutuyor. İddialı oldu farkındayım ama aksini de iddia edenler olsa da benim mesleki görüşüm bu. Tabii dışardan bakıldığında bir Bina yapmak çok kolay sanılmasın. o kadar prosedür içeriyor ki ve zahmetli. Yatırımcı olarak, tabii ki varolun..Teknik ve profesyonel ekibinizle sorumluluğunu aldığınız işe bir de sevgi ve emeğinizi kattığınız da, yaptığınız her şeyi bir nebze olsun kolaylaştırır.

“İŞİMDEN HİÇ ŞİKAYETÇİ OLMADIM.”

Ben mezun olduktan sonra, sadece 20 gün boş durabildim ve benim acil çalışmam lazım dedim. B termik santali yapılıyor. Staj imkanım olmamıştı bari şantiye şefliği olsun. Bu kadar büyük bir şantiye, bu sektördeyim. Afşin’deyim kesinlikle orada olmalıyım. 2 yıl GTT(GAMA-TEKFEN-TOKAR) de çalıştım. Kocaman şantiye sahasında sadece üç kız var. İkisi mimar (sınıf arkadaşım), biri mühendis(yeğenim)… O gün bugündür yani 17 yıldır çalışıyorum.

Bir Binanın Temeli atılırken, inşaatta bir yerde sorun çıktığında, çözümsüz gibi görünen anlarda, yeni bir çözüm üretmek için, bir Mimar olarak bende mutlaka oradayım. Ben bir kadınım ne işim var burada demedim. Çünkü işim, tam olarak buydu…

“BİZ AYNI ZAMANDA BU MESLEĞİN DANIŞMANIYIZ.”

İşimizin içeriğinde danışmanlık, kaçınılmaz unsur. Bizim sektörde özellikle de Ev sahibi olmak isteyen herkese danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Yatırımlarını hangi bölgeye, hangi nitelikteki yapıya yatırmaları gerektiği konusunda da fikir paylaşımları yapıyoruz.Bir arsaya en iyi çüzümü,daire sayısını, yönü,manzarayı belirleme aşamasında, bir projeye sınırsız tasarım yapabilirsiniz.tasarımın sonu yok. Ne istediğinizi bilirseniz yapacağınız tasarımı belirlemek daha kolaylaşır. Ev olayı, Kadında bitiyor. Bir Kadın olarak olaya bakarsanız; Estetik, Moda, Kalite ,işlevsellik, kolay erişim hepsi bir arada bir çalışma ortaya çıkabiliyor. Arabalar konusunda erkekler, Ev konusunda bütün Kadınlar uzmandır. Sanırım aralarında gizli bir anlaşma yapılmış 🙂

“BİR BİNADA Kİ DAİRELERİ, FARKLI ZEVKİ VE YAŞAM TARZI OLAN İNSANLARA BEĞENDİRMEK ZORUNDASINIZ.”(ortayı bulmak.)

Mimarlığın ayrı bir güzelliği de bu olsa gerek. Ev konusunda tüm kadınların gizli uzmanlık alanıdır (ben dahil)Bir Binada bulunan tek tip daireye,  farklı fikirlere ve özelliklere sahip insanların beğenisini almak zorundasınız. Çoğunluğun zevkine, modaya, arsaya, belediyeye, imar yönetmeliğine uymak ve elinizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmak zorundasınız. Bir de ben Projeciyim. Özel tasarım gerektiren projelerde, tek aile ile muhatap olmakla,karşımdaki kişinin istek ve ihtiyaçlarını belirlemek daha kolay oluyor. Bu apartman gibi genel bir çözüme dönüşüyorsa, ortak bir zevk geliştirmek ve ortaya karışık bir şeyler yapmak ve bunu da en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Müteahhitliğin yanı sıra, AFŞİN de bu sektörde bizimle çalışmayı tercih eden tüm müteahhitlerimizin projelerinin tasarımlarından tutun, mimari ve statik projeleri dışında, bina iç ve dış görselleme gibi reklam hizmetlerinde de destek olarak, yapı denetim belirlenmesi, proje organizasyonu, ruhsat takibi, ürün tedarik etmeye kadar hatta gerekli durumlarda daire müşterilerini proje konusunda bilgilendirme  gibi, firmaların taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.

 

“Ama Ev’de Anneyim”

Her ne kadar iş yerinde yoğun ve yorgun olsanız da bir Kadın olarak Ev’de Annesiniz. Ben çocuklarımın da en iyi şekilde yetişmesi için çalışıyorum. Çocuklarımın da bu pandemi dönemdeki zorlu süreçlerinde yanlarında olmaya çalışıyorum. İş yerinde ki yoğunluk ve yorgunluğumu taşımak zorunda olduğum günlerim de olmuyor değil. Mimarlık zamanı ve mekanı olmayan bir meslek. Eğer bir projenin tasarım aşamasındaysam ve yoğunlaştıysam bir de acil yetişmesi gerekiyorsa, Yemek hazırlamayı bırakın, bazen yemek yemeyi unuttuğum anlarım oluyor. Hayatımı hem işimde hem de evimde kolaylaştırma da katkısı olan tüm kadınlara  teşekkür ederim.

“SE-RA Mimarlık,Mühendislik,İnşaat Sektörün her alanında var.”

İnşaat Mühendisi Selçuk Gökdoğan ile birlikte kurduğumuz SE-RA Mimarlık ve Mühendislik 10 yıldır sektörün her alanında aktif şekilde var.

Mimarlık, İç Mimarlık, Mühendislik ve Yapı Market,Danışmanlık,konut üretim,reklam,tanıtım ve satışı… SE-RA Mimarlık,Mühendislik ve müteahhitlik olarak sektörün her alanında 10 yıldır istikrarlı ve deneyimlenmiş tecrübemizle  AFŞİNİMİZE hizmet vermenin haklı gururunu da yaşıyoruz.

TASARIMI,PROJESİ,İNŞAATI,ŞANTİYE ŞEFLİĞİ VE MÜTEAHHİTLİĞİ

KISACA YATIRIMCI OLDUĞUMUZ  SE-RA İNŞAATA AİT TESLİM ETTİĞİMİZ BİNALAR:

1.OKYANUS SİTESİ-EFSUSTURAN MAH.(2 BLOK=24 KONUT=2 İŞYERİ)

2.SE-RA APT.EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=17 KONUT)

3.SE-RA İNŞAAT APT.AFŞİN-ELBİSTAN YOLU(TEK BLOK=12KONUT=2 İŞYERİ)

4.MİMAR SİNAN APT.KALE MAH.(TEK BLOK=17 KONUT=1 İŞYERİ)

5.SE-RA PARK SİTESİ. EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=21 KONUT)

 1. SE-RA BAHÇE SİTESİ. EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=19 KONUT=2 İŞYERİ)

7.FİDANLIK APT.EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=26 KONUT=4 İŞYERİ)

8.EFE APT. EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=13 KONUT)

9.GÜNEŞ APT. EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=10 KONUT=1 İŞYERİ)

10.DR.HAMİT ŞAHİN APT. EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=21 KONUT)

11.FERAMUZ İNAL APT.AFŞİN-ELBİSTAN YOLU(TEK BLOK=21 KONUT=1 İŞYERİ)

12.HATİCE İNAL APT.AFŞİNBEY MAHALLESİ(TEK BLOK=10 KONUT)

BAŞLAYACAK PROJELER:

13.ALİ KALAY APT.EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=18 KONUT=2 İŞYERİ) TEMEL ATILDI.2021 TESLİMLİ.

14.SELÇUKLU APT.EFSUSTURAN MAH.(TEK BLOK=12 KONUT=1 İŞYERİ) RUHSAT HAZIRLIĞI.2021 TESLİMLİ.

AFŞİN BELEDİYESİ; 18 İMAR UYGULAMASI BEKLEYEN ATLASKENT ÇAPRAZI. EFSUSTURAN MAH.ATLAS CADDESİ ÜZERİNDEKİ ARSAMIZDA;ERTUĞRUL GAZİ İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI.FİDANLIK ÜSTÜNDE…

15.SE-RAKENT SİTESİ(2BLOK= 42 KONUT=2 İŞYERİ)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde Yayınlanan Haber,Köşe Yazısı,Fotoğraf ve Videoların Telif Hakları AFŞİN MERKEZ YAYIN GURUBU'na aittir.e-mail: afsinmedyacenter@gmail.com

    fake rolex watches many types of types to satisfy the demands of unique individuality.

    bodrum escortyear100.orggaziantep escortgaziantep escortpendik escortbostancı escortkadıköy escorthttps://iklimplatformu.org/https://denemebonususiteler.com/ankara bayan escorthttps://www.otomatikkatilim.com/bonus-siteleri/izmir escort bayanbetpasgiris.vipe-sporhaber.combahis sitelerihttps://www.stanleyspencer.org/https://whichwaync.com/gates of olympus1xbetBig Bass Bonanzamostbet twittertiktok takipçi satın albuy instagram likesmelbetbetlikecasino sitelerimatadorbethttps://betpas.com/Kartal Escortjasminbetsahabetistanbul escortmecidiyeköy escortbakırköy escortrestbetpostegroankara escortdeneme bonusugreenhousecraftfood.comonwindeneme bonusudeneme bonusudeneme bonusucasinodeneme bonusu veren sitelercasino sitelerigüvenlir casino sitelerideneme bonusuokulmed.commatadorbet1xbettempobet girişataşehir escortistanbul escortjojobet girişcasibomholiganbetgates of olympusaviatorsweet bonanza oynaikimisliWilliam Hill casinoMebbisbetparkjojobettrendyol indirim koduBaywin GirişonwinCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibombetiststarzbet girişstarzbet girişTarafbetbahsegelonwingrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetsahabet giriştarafbetmersin temizlik firmalarıfethiye klima servisi7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetcasibom güncelBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahisbodrum escortyear100.orggaziantep escortgaziantep escortpendik escortbostancı escortkadıköy escorthttps://iklimplatformu.org/https://denemebonususiteler.com/ankara bayan escorthttps://www.otomatikkatilim.com/bonus-siteleri/izmir escort bayanbetpasgiris.vipe-sporhaber.combahis sitelerihttps://www.stanleyspencer.org/https://whichwaync.com/gates of olympus1xbetBig Bass Bonanzamostbet twittertiktok takipçi satın albuy instagram likesmelbetbetlikecasino sitelerimatadorbethttps://betpas.com/Kartal Escortjasminbetsahabetistanbul escortmecidiyeköy escortbakırköy escortrestbetpostegroankara escortdeneme bonusugreenhousecraftfood.comonwindeneme bonusudeneme bonusudeneme bonusucasinodeneme bonusu veren sitelercasino sitelerigüvenlir casino sitelerideneme bonusuokulmed.commatadorbet1xbettempobet girişataşehir escortistanbul escortjojobet girişcasibomholiganbetgates of olympusaviatorsweet bonanza oynaikimisliWilliam Hill casinoMebbisbetparkjojobettrendyol indirim koduBaywin GirişonwinCasibomslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibombetiststarzbet girişstarzbet girişTarafbetbahsegelonwingrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbetsahabet giriştarafbetmersin temizlik firmalarıfethiye klima servisi7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetcasibom güncelBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayanmarsbahis