AFŞİN HABER MERKEZİ


IRAK’IN İŞGALİ…

IRAK’IN İŞGALİ…
MEHMET GÖREN( mehmetgoren@afsinhabermerkezi.com )
09 Mayıs 2024 - 7:35

ABD, Saddam’a silah vererek, Kuveyt’i işgal ettirdikten sonra kısacası işini bitirdi. Sadece Saddam’ın işini bitirseler, Irak halkını katlettiler. Çırılçıplak soydular ve köpekleri üzerlerine saldırttılar. Hamile kadınların karnındaki ceninleri süngülediler. Müslüman kadınlara ve kızlara tecavüz ettiler. Hatta çok sayıda kadın Haçlıların çocuklarını doğurmamak için fetva isteyip canlarına kıyan Müslüman kadınlar oldu.

İşte medeni ve çağdaş ABD ve Batı…

Bunlara göre Müslüman insan bile değil. Sadece kendilerine insan hakları, çocuk hakları ve kadın hakları… Haçlılar çocukları rahat yaşasın diye Müslümanların çocuklarını katlettiler ve etmeye de devam ediyorlar.

ABD kuruldu kurulalı dünyayı kan gölüne çevirdi. Esasında kan okyanusuna çevirdi desek yerinde olur. ABD ile ilgili geniş yazım ileriki zamanlarda siz okuyucularımızla buluşturacağım inşallah…

Son 200 yıldan beri hangi İslam ülkesi Haçlı ülkesine saldırdı? Kocaman sıfır… İslam ülkelerine saldıran, işgal eden hep Haçlılar, Siyonistler ve Budizm kısacası kâfirler oldu.

Kafirlerin bu yaptıklarının binde birini eğer Müslümanlar yapsaydı dünya ayağa kalkardı. Allah’a şükür Müslümanların geçmişinde böyle katliamlar yok… Dinimiz zulmü ve kötülüğü yasaklamıştır. Savaşta dahi sivillere dokunulmayacağı açık ve nettir.

Evet, Saddam’ın askerleri bir kursun bile atmadan ABD’ye teslim oldu. Hatta Saddam’ın en çok güvendiği Muhafız Alayı ABD askerlerini güllerle karşıladı dersek abartılı olmaz. İçe yerleştirdikleri adamları… Fetö terör örgütü gibi bir yapıydı. ABD bu adamlarını ülkesine götürdü işi bitince.  Şu an ABD’de rahat yaşıyorlar ama Irak halkı kurşunların ve bombaların altında inledi yıllarca… Karmaşa devam ediyor. Çakallar dalamış Irak’ın dört bir yanını…

Ülkemizde de 15 Temmuz işgal girişimini yapan Fetö terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içine sızmış hain adamlarıydı. Allah muhafaza bir savaş olsaydı başka bir ülke ile içimizde ki bu hainlerde tek mermi atmayacaklardı aynı Irakta yaptıkları gibi ülkemizi düşmana teslim edeceklerdi.

Irak’a girerken ABD ve batı ne demişti. Saddam’ın nükleer silahı var. Ayrıca “demokrasi getireceğiz” diye de algı operasyonu yaptılar. Bazı Iraklıları da bu algı operasyonunda kullandılar. Batı kendi aralarında bazen sıkıntıları var gibi gözükse de Müslümanlara karşı tek yürekler… Haçlı budur. ABD ve Batı Irak’ta milyonlarca Müslüman’ın kanını akıttıktan sonra ne dedi? Irak savaşını soruşturmak için kurulan komisyona ifade veren çıbanbaşlarından İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, BBC’ye yaptığı açıklamada “Irak’ta nükleer silahı var diye işgal ettik. Sonradan Irak’ta kimyasal silah olmadığını öğrendik. Kimyasal silah olsa da olmasa da biz zaten Irak’ı işgal edecektik.” dedi. Müslümanların kanını emen İngilizler başaktördü hep…

Irak’ı işgal etmek için bahaneye de gerek yoktu. Yani istediğimiz İslam ülkesini işgal ederiz, çocuklarını katleder ve kadınlarına tecavüz ederiz diyor kısacası Tony Blair…

Peki, İsrail bu bölgeyi gerçek tehdit eden ve dünya da en fazla nükleer silaha sahip ülkelerden biri değil mi? Niçin İsrail’e ses çıkarmıyorlar? İsrail Filistinlileri çocuk ve kadın demeden katlederken ABD ve Batı yönetimlerinden ses var mı? Yok. Hatta İsrail’e silah ve maddi destek vermekteler. Kafir kafirin dostudur. Birlik ve beraberlik içindeler. Ya Müslümanlar? (Batı ve ABD siviller ve üniversitelerde İsrail’in soykırımı durdurun diye eylemler yapılmaktadır. Ve polisler zor kullanıp, içeri atmaktalar. Demokrasi ve medeni ABD ile Batı!)

 

Ayrıca kimyasal silahın ağa babası İngiltere ve ABD olduğu halde Irak’ın kimyasal silahı var diye saldırıyor. Akıl kar işi mi?

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’i ilk sorgulayan eski ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Ajanı John Nixon, iki aydan fazla süren sorgulamalardan sonra bu ülkede kimyasal silah olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

Algı operasyonlarıyla katliam yaptılar hep…

ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince Irak işgalinin üzerinden yıllar geçse de, ülkede savaşın izleri sürüyor. Saddam Hüseyin’in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılan kanlı işgal, ülkeye sözü verilen “demokrasi” yerine iç savaş, terör ve kaos getirdi.

İşgalden önce ambargo uygulanan Irak’ta, ekonomik, kültürel ve toplumsal anlamda büyük tahribatlar yaşandı. Irak’ta 13 yıl boyunca uygulanan ağır ambargo nedeniyle ülke altyapısı büyük zarar gördü, vatandaşlara yönelik hizmetlerde ciddi aksamalar meydana geldi.

ABD ve İngiltere, Irak’ın işgali için diğer ülkelerin desteğini alabilmek için dönemi lideri Saddam Hüseyin’in toplu ölümlere sebebiyet verebilecek nükleer silahlar geliştirdiği iddialarını ortaya attı. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, 2001-2003 yıllarında bu iddialar üzerinde bir dosya hazırlatarak Irak işgalini yasal bir statüye kavuşturma mücadelesine girdi. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 5 Şubat 2003’te BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Saddam Hüseyin’in biyolojik silahlara sahip olduğundan hiç şüphe yok ve daha fazlasını üretebilecek kapasiteye sahip.” iddiasında bulundu.

İddiaların aksine, BM Silah Denetleme Komisyonu Başkanı Hans Blix, 14 Şubat 2003’te hazırladığı raporda, Irak’ta incelemelerde bulunan ekibinin herhangi bir biyolojik silah bulamadığını açıkladı. ABD ve İngiltere, Irak’ın işgali için BMGK’ye yeterli deliller sunamadı. Bunun üzerine iki ülkenin öncülüğünde kurulan koalisyon gücü BMGK’den onay çıkmadan işgal kararı aldı.

Bu kararla, Irak’ın işgaline uydurma bahanelerle girişilmesinin yanı sıra BMGK’nin devre dışı bırakılması nedeniyle uluslararası hukuk da çiğnenmiş oldu.

Hem suçlular hem güçlüler. Katliamlarına uluslararası kılıf bulmak içinde neler yaptığı ortada…

Irak’a ağır bedeller ödetecek savaşın çanları çaldı.

ABD Başkanı Bush, 17 Mart 2003’te Saddam Hüseyin ve ailesine 48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri, aksi takdirde askeri müdahaleyle karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu. Bush, bu çağrıdan tam 2 gün sonra 19 Mart’ta ABD ve ona destek veren koalisyon güçlerinin Irak’a karşı askeri operasyon başlattığını duyurdu.

Irak’a giren güçler kısa süre içinde, 9 Nisan’da başkent Bağdat’ta kontrolü sağlayıp, Firdevs Meydanı’nda yer alan Saddam Hüseyin heykelini onlarca vatandaşın gözü önünde devirdi.

Bu sıralarda Saddam Hüseyin’in 35 yıl hüküm sürdüğü Bağdat’ı bırakıp başka yere geçtiği iddiaları gündeme geldi. 1 Mayıs’ta dönemin ABD Başkanı Bush, “Irak’ta savaşın büyük bölümünün bittiği” yönünde açıklama yaptı.

16 Mayıs’ta Irak’ta Geçici Koalisyon Yönetimi’nin başkanlığını yapan Paul Bremer, Baas Partisi mensuplarının kamuda görevlerini sürdürmelerine yasak getirdi ve orduyu lağvetme kararı aldı.

Operasyonlar henüz yer yer devam ederken, BM Güvenlik Konseyi, 22 Mayıs’ta ABD ve İngiltere’nin Irak’ı işgal etme hakkını tanıyan bir karar çıkardı.

Ülkenin tamamını ele geçiren koalisyon güçleri, 13 Aralık 2003’te Saddam’ı doğduğu Tikrit’te yer altında gizlenirken yakaladı. Saddam’ın ailesinden ve Baas rejiminden birçok üst düzey yetkili Ürdün’e kaçarak iltica etti.

Nisan 2004’te ABD güçlerinin Bağdat’taki Ebu Gureyb Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Iraklılara uyguladığı çeşitli işkence fotoğrafları medyaya yansıdı. Irak ve dünya gündemini sarsan söz konusu durum, ülke kamuoyunu işgalin yol açacağı tahribat ve kaos ortamının acı gerçeğiyle karşı karşıya bıraktı.

28 Haziran 2004 tarihinde ABD, yönetimi Iraklılara teslim ederek, geçici yönetim lağvedildi ve Bremer, ülkeyi terk etti.

Irak’ta Sünni Arapların boykot ettiği ilk genel seçimler 30 Ocak 2005’te yapıldı. Bu seçimler, Şii Arapların iktidarı ele geçirmesine neden oldu. Ülke ayrıca tarihinde ilk defa Kürt Cumhurbaşkanıyla (Celal Talabani) tanıştı.

Ülkede 2005 yılında ise federal anayasa kabul edildi ve Kürtlere “Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi” adlı yönetim şekli tanındı.

Petrol zengini ülkede işgalle birlikte fitillenen mezhepçilik, kısa süre içerisinde iç savaşa dönüştü. 22 Ocak 2006’da, Bağdat’ın kuzeyindeki Sammara’da Şii imamlarının mezarının havaya uçurulmasıyla sivillere ağır bedeller ödetecek Şii-Sünni mezhep savaşının başlangıcını oluşturdu.

Daha sonra mezhepçi politikalarıyla anılacak Nuri el-Maliki 20 Mayıs 2006’ta hükümetini kurduğunu açıkladı.

Saddam Hüseyin, yaklaşık 3 yıl boyunca yargılandıktan sonra 30 Aralık 2006’da Kurban Bayramı sabahı idam edildi.

Dönemin ABD Başkanı, 10 Ocak 2007’de, şiddetin durmadığı Irak’a 20 bin ek asker gönderme kararı aldı. 27 Şubat 2009’da ise dönemin ABD Başkanı Barack Obama, askerlerinin 2011 sonunda Irak’tan çekileceğini açıkladı.

İngiliz askerleri 22 Mayıs 2011’de, ABD askerleri ise aynı yıl 18 Aralık’ta Irak’tan ayrıldı.

Maliki’nin 8 yıllık başbakanlığı döneminde, yaşanan mezhepsel savaş ve terör eylemleri, ülkeyi adeta kan gölüne çevirdi. Şiddet yorgunu binlerce Iraklı, yaşanan güvensiz ortamdan kaçarak, başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Mezhep savaşının 2006-2008 yıllarında şiddetli yaşandığı Bağdat’taki Hayfa Caddesi sakinlerinden taksi şoförü Abdulvahid İbrahim (67), AA muhabirine açıklamasında, “Mezhepçilik ve mezhep savaşı ABD işgaliyle geldi. Hayfa Caddesi ölüm caddesi olarak anılmaya başlandı. Burada sivillerin ölümü zirveye ulaştı. Oğlum Ömer’i de burada yaşanan mezhep savaşında kaybettim.” dedi.

Bremer döneminde Irak’ın büyük tahribata uğradığını dile getiren İbrahim, “ABD’liler buradan gidince biraz nefes alabildik ancak istediğimiz düzeyde bir istikrar söz konusu değil. Bağdat’taki kamu binalarında, sokak ve caddelerde ABD’liler döneminde yerleştirilen bazı beton bariyerler kaldırılıyor ama eski günlerimize kavuşmamız zor. ABD’liler, gittikleri her yeri dağıtırlar. ABD’liler asla istenmez ve onlarla politika da yapılmaz, yapılmaması da lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Iraklı siyasi analist Ali Süheyl de, “ABD, Saddam rejimini yıkarak, Irak’a demokrasi ve hür bir yaşam getireceğini iddia etti. Ancak, bu hiçbir şekilde gerçekleşmedi. Irak’ta şuan özgürlük diye bir şey yok. ABD, Irak’a sahte demokrasi getirdi. Irak’taki hakim partiler (Şii) seçim sonuçlarını çok rahat şekilde maniple edebiliyor.” dedi.

“Irak’ta ABD’nin vadettiği iyi bir yaşam yerine yoksulluk ve giderek kötüleşen durum söz konusu.” diyen Süheyl, Irak’ın ekonomik ve diğer alanlarda dış ülkelere bağımlı hale getirildiğini anlattı.

Irak’ta işgalin neden olduğu çatışma, kaos, idarecilerin yolsuzluğu ve mezhepçi siyaseti nedeniyle terör örgütleri ülkede kolay bir şekilde yuvalanıp faaliyet göstermeye başladı. Irak’ta Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde hızla yayılan terör örgütü DEAŞ, 10 Haziran 2014’te ülkenin en büyük ikinci kenti Musul’u hiçbir direnişle karşılaşmadan kolayca ele geçirdi.

DEAŞ ve PKK-YPG terör örgütünü de kuran ABD idi.

PKK-YPG terör örgütüne askeri yardım yapıyor. Teröristleri besleyip, askeri eğitim veriyor. Ülkemize saldırılar yaptırıyor. Dünyadaki bütün terör örgütlerini kuran ya da besleyen genel de ABD’dir. Destekçileri ise İngiltere, İsrail ve Batı’dır.

Bütün bu olayların hepsi İsrail’in güvenliği ve kalıcılığı içindir.

Yer altı zenginliklerini de unutma…

ABD, Batı, diğer Haçlı ülkeleri ve İsrail Müslümanları katletmeye hala devam ediyor.

İslam ülkelerine yerleştikleri kendi yönetimlerinden Müslümanlara fayda olur mu? S.Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve diğerleri… İran’dan hiç fazda olmaz.

Ve içimizdeki İsrail’e sessiz olanlar.

İsrail’in katliamına karşı duran lider Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Ey Müslüman kardeşim; İslam’ı yaşa, birlik ve beraberlik içinde ol. Yoksa kâfirler teker teker İslam ülkelerini işgal etmeye ve katliam yapmaya devam ederler.

Haçlıların karşısında “Allah Allah” nidası ile dim dik dur.

Güçlü ol.

Kenetlen.

Çalış.

İlim ve teknolojide önde ol.

Ahlak, edep, hayalı ol.

Ve hesap gününü unutma…

*

MEHMET GÖREN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde Yayınlanan Haber,Köşe Yazısı,Fotoğraf ve Videoların Telif Hakları AFŞİN MERKEZ YAYIN GURUBU'na aittir.e-mail: afsinmedyacenter@gmail.com

fake rolex watches many types of types to satisfy the demands of unique individuality.

year100.orggaziantep escortgaziantep escortpendik escortbostancı escortkadıköy escorthttps://iklimplatformu.org/https://denemebonususiteler.com/ankara bayan escorthttps://www.otomatikkatilim.com/bonus-siteleri/betpasgiris.vipe-sporhaber.combahis sitelerihttps://www.stanleyspencer.org/https://whichwaync.com/gates of olympus1xbetBig Bass Bonanzamostbet twittertiktok takipçi satın albuy instagram likesbetlikecasino sitelerimatadorbethttps://betpas.com/Kartal Escortjasminbetsahabetistanbul escortmecidiyeköy escortbakırköy escortrestbetpostegroankara escortdeneme bonusugreenhousecraftfood.comonwindeneme bonusudeneme bonusudeneme bonusucasinodeneme bonusu veren sitelercasino sitelerigüvenlir casino sitelerideneme bonusuokulmed.commatadorbet1xbettempobet girişataşehir escortistanbul escortjojobet girişcasibomholiganbetgates of olympusaviatorsweet bonanza oynaikimisliWilliam Hill casinoMebbisbetkomtrendyol indirim koduslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbet girişstarzbet girişbahsegelonwinbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibombahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisahabet giriştarafbetmersin temizlik firmalarıfethiye klima servisiistanbul escort bayanMatadorbet twitterAviator oynacasibomhttps://twitter.com/LadesOfficalinstagram beğeni satın alpornTheSakultahTarafbetdinamobetescort ankaraseosekabetsekabetbuy real instagram followerscasibomcasibomcasibomcasibomcasibomVideocasibom twittercasibom twittermeritkingbetpasrestbetklasbahisbetebettarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinebettiltbetnisbets10betsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetikimislicratosslotwinxbetbahisalgorabetbelugabahisJojobetstakestakestake